The 2011 Greater Youngstown Italian Festival Beer Competition Results

Winners List

Flights 1&2 – Categories 1,2,3,4 & 5

First Place: Keith Griffin - German Pilsner
Second Place: Jerry L. Henry - Dortmunder Export
Third Place: Bob Kuzenko - Premium American Lager


Flight 3 – Categories 6 & 7

First Place: David Smith/Mike Gallagher - Cream Ale
Second Place: Chris Bible - Blonde Ale
Third Place: Joel Miller - Cream Ale


Flight 4 – Categories 8 & 9

First Place: Dave Clark - Scottish Heavy
Second Place: Gerald Jackomis - Irish Red Ale
Third Place: Jerry L. Henry - Special Bitter


Flight 5 - Category 10

First Place: Corey Baker - American Pale Ale
Second Place: Dave Clark - American Amber Ale
Third Place: Dave Smith - American Pale Ale


Flight 6 - Category 11

First Place: Bob Rubano/Jan Lobota - English Mild
Second Place: Joel Miller - English Mild
Third Place: Tony Bellatto/Jan Lobota - Northern English Brown


Flight 7 - Category 12

First Place: Jan Lobota/Bob Rubano - Baltic Porter
Second Place: Michael Schuler - Brown Porter
Third Place: Misty Mondok - Baltic Porter


Flight 8 - Category 13

First Place: Chris Bible - Foreign Extra Stout
Second Place: Mike Rendziniak - Sweet Stout
Third Place: Gerald Jackomis - Dry Stout


Flight 9 - Category 14

First Place: Dan Eastwood - American IPA
Second Place: Craig Rossi - Black IPA
Third Place: Geoffrey Malcomson - American IPA


Flight 10 - Category 15

First Place: James Gray - Weizen/Weissbier
Second Place: Lee Ward - Weizen/Weissbier
Third Place: Carri Howard - Weizen/Weissbier


Flights 11 & 12 - Categories 16,17 & 18

First Place: John Mangine - Belgian Strong Golden Ale
Second Place: Nakia Johnson - Saison
Third Place: Geoffrey Malcomson - Belgian IPA

Flight 13 - Category 19

First Place: Keith Griffin - English Barleywine
Second Place: Mike Rendziniak - American Barleywine
Third Place: No Medal Awarded

Flight 14 - Categories 20,21,22 & 23

First Place: John Stephenson - Rum Raisin Ale
Second Place: Michael Schuler - Honey Ale
Third Place: John Petro - Whisky Barrel Stout


Flight 15 - Categories 24,25 & 26

First Place: Bob Kuzenko - Orange/Spice Metheglin
Second Place: Greg Wormely - Black Cherry Melomel
Third Place: Richard Tomory - Cyser


BEST OF SHOW: COREY BAKER - AMERICAN PALE ALE